انجمن 2roos
نگهداری از سگ شیتزو - نسخه قابل چاپ

+- انجمن 2roos (http://2roos.ir)
+-- انجمن: مطالب متفرقه (http://2roos.ir/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: گفتگوی آزاد (http://2roos.ir/forumdisplay.php?fid=44)
+--- موضوع: نگهداری از سگ شیتزو (/showthread.php?tid=430)نگهداری از سگ شیتزو - yelomensi - 23-05-2018

نگهداری از حیوانات باید به شکلی صحیح صورت پذیرد، به طوری که بتوان تمامی احتیاجات این حیوانات را تهیه کرد، برای نگهداری از حیوانات خانگی باید شرایط آن را داشته باشیم، زیرا در صورت نداشتن این امکانات تنها به این موجودات دوست داشتنی آسیب می زنیم.
نگهدارینژاد سگ شیتزو یکی از بهترین نژاد سگ ها هستش که می تونین از اون در آپارتمان‌تون هم نگهداری کنین
برای شیتزو تا وقتی که با شما باشه فرقی نمیکنه که کجا زندگی کنه. خیلی راحت خودش رو وفق می ده و می تونه تو یه آپارتمان کوچیک تو شهر یا یه خونه بزرگ خارج شهر زندگی کنه. قطعا که یه سگ خونگیه و نباید بیرون زندگی کنه. با این حال، از یکم بازی تو حیاط پشتی بدش نمیاد. از پیاده روی های کوتاه روزانه خوشش میاد. خیلی سگ فعالی نیست. راحته که روی پاتون بشینه یا دور خونه بچرخه، با اسباب بازی هاش بازی کنه یا تا دم در بدوه و از مهمونا استقبال کنه. مثل سگ های دیگه که صورت کوتاه دارن، شیتزو هم نسبت به گرما حساسه. باید تو خونه و جایی که تهویه هوا داره، نگهداری بشه تا گرما زده نشه. معلومه که سگ نمیتونه پرواز کنه اما صاحب هاشون همش میگن که سگشون فکر میکنه که میتونه پرواز کنه. خیلی عجیب نیست که بدون ترس از روی تخت یا صندلی بپره. با اینکه این ارتفاع ها به نظر زیاد نمیان، اما برای اندازه ی کوچیک شیتزو، مثل برج می مونن و متاسفانه این پرش ها خیلی موقع ها باعث صدمه میشن. جلوی بدن شیتزو سنگینه و به جلو میفته و باعث صدمه یا ضربه به سر می شه. وقتی شیتزو رو بغل میکنین، خیلی مواظب باشین. با حفظ امنیت بگیریدش و نذارین از دست یا مبل ها بپره. با اینکه شیتزوها ذاتا گوشه گیر و دوست داشتنی هستن، باید خیلی زود نسبت به محیط اطرافشون آشنا و تربیت بشن. مثل هر سگ دیگه ای، ممکنه اگه وقتی خیلی کوچیکن، اجتماعی نشن، ترسو بشن. وقتی زود اجتماعی بشن، مطمئن میشین که از همه لحاظ خوب رشد می کنن.
معمولا شیتزوها مشکل خرابکاری دارن. خیلی مهمه که به شیتزوها این فرصت رو ندین که تو خونه خرابکاری بکنن. مطمئناً نمیخواین که به خراب کردن فرشتون عادت کنه. (بعضی ها به شیتزوشون یاد میدن که از سینی توالت سگ برای دستشویی کردن استفاده کنن تا مجبور نباشن تو هوای بد ببرنشون بیرون یا با عجله برای بیرون بردنشون  برای دستشویی، برگردن خونه. توله ی شیتزو، باید تا ۳ ماهگی  تو خونه تحت نظارت دقیق باشه تا دستشویی کردن رو یاد بگیره. آموزش از طریق باکس سگ برای تربیت داخل خونه و ایجاد یه فضای آروم برای آرامش سگ خیلی کمک میکنه. باکس حمل و نقل برای جابجایی یا مسافرت شیتزو هم خوبه.
[عکس: Dog-shitzo3.jpg]
تغذیه
غذای پیشنهادی روزانه: نیم تا یک لیوان غذای خشک با کیفیت در روز. توجه: میزان غذایی که سگ بالغتون میخوره، به اندازه، سن، ساختار بدن، متابولیسم و میزان فعالیت اون بستگی داره. سگ ها هم مثل آدم ها هستن و همه شون به یه اندازه غذا نمیخورن. لازم به گفتن نیست که یه سگ فعال بیشتر از یه سگ تنبل به غذا نیاز داره. کیفیت غذا هم مهمه- هر چی کیفیت بهتر باشه، سگ بیشتر تغذیه میکنه و کمتر لازمه به زور به خوردش بدین.
برای اطلاعات بیشتر درباره ی تغذیه ی شیتزو، راهنمای ما درمورد خرید غذای مناسب، تغذیه ی توله و تغذیه ی سگ بالغ رو ببینین.
رنگ پوشش و تمیزکاری
پوشش بلند ابریشمی شیتزو خیلی قشنگه و رنگ های زیادی داره: سیاه و سفید، خاکستری و سفید، یا قرمز و سفید. یه لکه ی سفید روی دم و یه رنگ درخشان روی پیشونی هم داره که قابل ستایشه. برای نگهداری اون پوشش قشنگ لازمه یه سری کارها انجام بشه. شونه و برس کشیدن روزانه، برای جلوگیری از گره خوردن موها و شست و شوی مداوم(حداکثر دو هفته یه بار) لازمه. در وافع، خیلی از صاحبان شیتزو دیگه خودشون این کارو نمیکنن و یکی دیگه رو استخدام میکنن که براشون آرایش موهای شیتزو رو انجام بده و اون موهای بلند توی هم رفته رو کوتاه کنه؛ با کوتاه کردن موها، درسته که از زیباییش کم میشه، اما دیگه به برس کشیدن روزانه نیاز نداره. اگه بخواید موهاشو کوتاه نگه دارین، باید هر ۶ تا ۸ هفته پیش آرایشگر سگ ببرینش. اگه خودتون این کارو میکنین، از بچگی عادتش بدین و این تجربه رو برای جفتتون لذت بخش بکنین.( به هر حال قراده این کارو زیاد بکنین) وقتی برس میکشین، مطمئن شین که برس تا سطح پوست می رسه. خیلی از آرایشگرهای باتجربه به شیتزو یاد میدن که موقع برس کشیدن به پهلو بخوابه ؛ اینطوری هم برس کشیدن راحت تره و خم خود سگ راحته. تقریبا تو سن ۱۰ تا ۱۲ ماهگی، پوشش شیتزو از پرزهای بچگی به پوشش ابریشمی مانند بزرگسالی تبدیل میشه. در طول این دوره، شاید به نظر برسه که بیشتر از میزانی که برس میکشین، ریزش مو داره. ولش نکنین! این یه موقعیت موقته و تقریبا سه ماه طول میکشه. وقتی که پوشش بزرگسالی کامل بشه، برس کشیدن راحت تر میشه. ناخن های شیتزو باید ماهیانه کوتاه بشه و گوش هاش هر هفته برای امکان کثیفی،قرمزی یا رنگی که نشون دهنده ی عفونت باشه، کنترل بشه. هر هفته با یه تیکه پنبه ی تر و پاک کننده ای که PH رو تنظیم میکنه، گوش هاشو پاک کنین تا از مشکلات جلوگیری بشه. اگه دچار عفونت های زیادی میشه، باید مویی که تو کانال گوشش رشد میکنه رو بتراشین. صورت شیتزو هم درست مثل یه نوزاد به مراقبت روزانه احتیاج داره. وقتی غذا میخوره،،صورتش کثیف میشه و چشمش خیلی اشک میاد، پس لازمه که دائماً با یه پارچه که با آب گرم مرطوب شده، صورتش رو پاک کنین. خیلی از سگ های نژاد کوچک، مستعد مشکلات دندانی هستن و شیتزو هم از این قضیه مستثنا نیست؛ خیلی مهمه که خوب از دندون هاش مراقبت کنین. مسواک زدن مداوم با مسواک نرم و خمیردندون مخصوص سگ، باعث حفظ سلامت دندون هاش میشه.
[عکس: Dog-shitzo4.jpg]
بچه ها و حیوون های خونگی دیگه
شیتزو، یه حیوون خونگی عالی برای خانواده س. با سگ ها و حیوون های دیگه خوب کنار میاد و شخصیت گوشه گیرش باعث میشه که یه همراه خوب برای بچه ها باشه. بچه ها باید روی زمین بشینن و با شیتزو بازی کنن تا خطر حمل و انداختنش وجود نداشته باشه. همچنین نباید به چشمای برجسته ش دست بزنن چون زود آسیب میبینه.